XXII. Velká Cena města Kopřivnice, 8. dubna 2017 – 15 medailí pro POFM!

Další z řady jarních závodů se odehrál v blízké Kopřivnici, 8. dubna 2017 se tady konal už 22. ročních Velké ceny v plavání určený 10-ti až 14-ti letým plavcům. Náročná kvalifikační kritéria určila, že náš oddíl bude reprezentovat 16 závodníků, díky zdravotním omezením se nás do kopřivnického bazénu nakonec vydalo celkem 14.

Poprvé se na velkém závodě představila Adéla Neuwirthová (roč. 2003), zvládla svou premiéru velmi dobře, závodila na čtyřech tratích a stanovila si výchozí časy ke zlepšování v dalších kláních. Zkušenější kolega stejného ročníku Petr Mrázek si 3x vylepšil hodnotu osobního rekordu v celkem pěti startech. Nejblíže medailovému umístění skončil v závodě na 50P, časem 40,37 obsadil 4. příčku.

Mezi závodníky roč. 2004 nás reprezentovala Šárka Tobolová, zaplavala si své oblíbené znakové disciplíny a ještě 50VZ, na 50Z si vylepšila osobák a získala 6. místo.

Nejpočetnější zastoupení jsme měli mezi 12-ti letými (celkem 7 plavců) a naše 2005-ky se opravdu činily. Lucie Blahutová ve čtyřech startech 3x zaplavala osobák, nejvýše se umístila na 50P na 8. pozici. Veronika Fránková předvedla výborné výkony na motýlkových tratích. Na 200M ubrala ze stávajícího osobáku dalších 9s na hodnotu 3:20,05 a v těžké konkurenci to znamenalo skvělou 4. příčku. Na 50M obsadila také 4. místo, na 100M byla 5. Velký výkonnostní růst předvedla i Michaela Tůmová, všech jejích 6 startů bylo rekordních, na 50M vybojovala časem 36,62 bronz, v kraulových disciplínách na 50 a 100m dvě stříbra a přidala ještě 4. místo na 200m. Kateřina Fuková posunula opět svůj závodní standard o něco výše, na tratích 200VZ časem 2:30,96 a 200M za 3:04,92 vyplavala 2. místa, další osobák hodnoty 30,46s  na 50VZ jí přinesl zlatou medaili v disciplíně a byl také 2. nejlepším výkonem podle FINA hodnocení (444 bodů) mezi dívkami ročníku 2005. Za výkony v odpoledním programu na tratích 100M, 100OPZ a 100VZ získala další tři medaile (stříbro, bronz a zlato).

Samuel Chlopčík si ve čtyřech startech dvakrát zlepšil osobní rekord v disciplínách 50Z a 100OPZ. Adam Andrle plaval na 6-ti tratích, předvedl vyrovnané výkony a výsledkově se ve všech disciplínách dostal na pozice těsně pod stupně vítězů, na 200OPZ byl za 2:57,85 pátý, na 100Z, 50P, 100OPZ a 200P shodně 6., na 50Z obsadil 7. místo. Výborně si tentokrát vedl Martin Polach, na 200M zlepšil svůj osobák o 16s na výborných 3:10,28 a zaslouženě získal bronzovou medaili. Osobní maximum a bronz vydobyl i na poloviční distanci 100M, osobní maxima vylepšil ještě na 50M a 100OPZ.

Tři zástupce jsme měli i v početném poli závodníků roč. 2006. Helena Lednická si dala všechny čtyři 50m disciplíny, 3x si vylepšila osobní maximum, nejvýše se řebříčkem proplavala na 6. příčku časem 46,29 na 50P. Jiří Rjaba závodil na třech distancích, pokaždé si zlepšil osobní maximum, na 50VZ za čas 36,87 obsadil 6. pozici, na 50M výkonem 45,28 vybojoval 5. místo a na 50Pčasem 50,0 získal 8. příčku.

Ještě o trochu výše dosáhl svými výkony Matěj Saksa, jeho tři závodní vystoupení mu přinesly tři osobní rekordy a také kompletní sadu cenných kovů, na 50M časem 41,72 získal bronz, na 50VZ časem 34,34 stříbro a na své oblíbené 50P výkonem 42,71 nenašel přemožitele a vybojoval zlatou medaili. Tento výkon má také hodnotu 207 FINA bodů a Matěj za něj získal celkové 2. místo v hodnocení ročníku 2007 chlapců.

Nejmladším z našich byl tentokrát desetiletý Adam Holaník (roč. 2007), ve třech startech zaplaval opět velmi dobře, nejlepším byl určitě jeho výkon na 50M, kde v novém osobáku 44,88 vyplaval skvělou 3. příčku a bronzovou medaili.

Děkujeme všem za skvělou reprezentaci, blahopřejeme ke všem zlepšením a těšíme se na další plavecké výkony!