Letní mistrovství ČR 12-ti letého žactva, 10. – 11. června, Zlín

Na Letní mistrovství republiky se do Zlína kvalifikovala za POFM pětice 12-ti letých: Kateřina Fuková a Michaela Tůmová z Frýdku-Místku, Veronika Fránková z Ostravice, Adam Andrle z Dobré a Martin Polach z Nové Vsi. Kačce se povedla kvalifikace ve všech disciplínách, Míše do 4 a ostatní bojovali v jednom nebo dvou individuálních závodech a 2x ve smíšené štafetě. Republikovou premiéru všichni zvládli bravurně.

Mistrovství se zúčastnilo 227 závodníků ze 79 oddílů a klubů z celé ČR. Naši plavci se postarali o skvělý výsledek a v celkovém hodnocení (bodování umístění do 10. místa) jsme obsadili 24. příčku.

Nejvíce zářila Kateřina Fuková, která byla nejblíže medailím. Na 50 VZ zaplavala za skvělých 0:29,58 a skončila na nepopulárním 4. místě. Byl to pro Kačku velmi hořký osobák, neboť do medaile ji chybělo pouhých 0,14 sekundy. Vynikající závod zaplavala na náročné silové trati 200 M a svým časem 2:53,33 se vyšvihla na 5. příčku. Tento závod znamenal pro Kačku zlepšení osobního maxima o více než 6 sekund. V královské disciplíně 100 VZ se Kačka časem 1:05,03 stala 5. plavkyní v republice. Do první desítky se dostala i na trati 100 M, opět si vylepšila svůj osobák a nyní má hodnotu 1:17, 85 a znamenal 8. místo. Kačka plavala na mistrovství ještě 100 PZ (21. místo) a 200 VZ (18. místo) a k tomu byla finišmankou obou smíšených štafet. Ve 4×50 PZ zaplavala 50 VZ nejrychleji ze všech za 0:28,93. Škoda, že se tento čas nepovedl o den dříve v individuálním startu, znamenal by titul mistryně republiky.

Vynikající výsledek vyplavala ve své jediné disciplíně 100 M Veronika Fránková. Časem 1:17,64 potvrdila skvěle načasovanou formu motýlkářky. Verča prvně na závodech zahodila obavy z vysokého tempa od startu, nechala je v převlékacím boxu a svůj talent zúročila na 7. místě.

Michaela Tůmová startovala ve čtyřech individuálních disciplínách a výkony se určitě může chlubit, neboť ve všech se zlepšovala nebo se pohybovala u svých osobních maxim. Míša na Mistrovství zaplavala i svou premiéru – ve smíšené štafetě odplavala prsařský úsek, a Míša je specializací čistou kraulařkou. Její 50ka prsa byla za 0:41,98, což je velmi kvalitní výkon. I díky němu se štafeta dostala na bodované pozice.

Chlapci předváděli ve Zlíně také velmi kvalitní výkony. Martin Polach byl úspěšnější a na svých tratích 200 M a 100 M se dostal na 17. a 20. místo. Jeho neuvěřitelný štafetový motýlek – 20 metrů bez nádechu nám všem bral dech. Adam Andrle bojoval s velkou nervozitou, ovšem ve štafetách byl naprosto skvělý.

Obě smíšené štafety bodovaly. Polohová 4×50 časem 2:25,90 obsadila 10. příčku, a 4×50 VZ ještě o stupínek výše. Za skvělých 2:06,68 si vyplavali 9. pozici.

Účast na LMČR ve Zlíně lze považovat za velmi úspěšnou. Přes nejsložitější tréninkové podmínky ze všech zúčastněných, jsme dokázali, že umíme držet krok se špičkou republiky a jsme těm nejlepším vyrovnanými soupeři.

V ročníku 2005 se v současnosti objevují velmi kvalitní plavci, talenty, jaké bývají jen jednou za pár let. Především plavci z Mladé Boleslavi – Natálie Tužilová a Mikuláš-Rudolf Cogan předváděli výkony, jež nejsou často k vidění. Natálie Tužilová pokořila český rekord 12ti-letých na 100 OPZ a jeho nová hodnota je od soboty 10.6.2017 1:08,99 a znamená pro Natálii i dosažení II. výkonnostní třídy. Mikuláš zaplaval 50 VZ za neskutečných 0:26,90 a 100 VZ za 0:59,14. Oddíl z Mladé Boleslavi získal 18 zlatých medailí.

Celkové výsledky, výsledky klubů (str. 50).