MOPŽ Karviná 18. – 19. 5. 2018

Meziokresní přebor žactva, dorostu a členstva se konal tradičně v karvinském bazénu, letos jsme ale zaznamenali několik změn. Naše Těšínská skupina se v posledních letech rozrostla o několik klubů, ve všech oddílech také přibylo aktivních plavců a tak bývaly okresky závodem náročným i svou délkou.

V letošním roce se klub LSKFM přesunul do skupiny Moravská brána, na dlouhé tratě byl uspořádán samostatný závod – KPŽ na dlouhé trati, který jsme absolvovali 21. 4. 2018 rovněž v Karviné a časový rozsah závodu se tak zkrátil. Došlo i k redukci počtu vyhlašování (vyhlašovali se pouze první 3 závodníci kategorie 2008 a ml. jen na 50m tratích), a tak ubylo „odpočinkových“ dob mezi závody. Ve výsledku byl závod celkově svižný, ale na výkonech na konci závodních bloků byl u většiny závodníků patrný vliv rychlého sledu disciplín.

Zaznamenali jsme řadu skvělých výkonů a zlepšení. Při 190 individuálních startech naši reprezentanti zaplavali celkem 136 osobních rekordů tj. 72% výkonů bylo rekordních.

Úspěšné byly i tentokrát naše štafety, na závěr 1. závodního dne jsme postavili celkem 5 týmů do závodu 4x50VZ ženy a 2 štafety do disciplíny 4x50PZ muži. Kluci ve složení Antonín Vika – Matěj Saksa – Martin Polach – Adam Andrle časem 2:23,24 vyválčili 3. místo a kvarteto Michaela Tůmová – Veronika Fránková – Vendula Janáčková – Kateřina Fuková výkonem 2:06,71 přeplavaly všechny soupeřky a získaly prvenství.

Nyní k hodnocení všech závodníků:

Nejmladší – ročníky 2008-2009

Nejhodnotnější výkony zaplavala Vendulka Chaloupková, především její 100Z slibuje velké možnosti (Vendy závodně plave jen rok). Z Karviné si odnesla dvě druhá (100Z, 50Z) a jedno třetí místo (100PZ). Výrazný posun se povedl Edovi Fránkovi, přestože se potýkal se střevní virózou, zaplaval si pro dvě druhá místa (50P, 50Z). Renča Tobolová zaznamenala zlepšení ve všech disciplínách a vyšla z toho dvě třetí místa (50M a 200VZ). Klárka Polachová se nejvíce zlepšila na motýlka, kde jen o fous prohrála s Renčou. Výborné měla i kraulové distance. Jolanka Ruszová plavala na úrovni svých maxim, na své výkony z Kopřivnice tentokrát nenavázala. Rebeca Egertová se také vylepšila, nejvíce na 100VZ. Malí plavci potřebují ještě hodně práce, nicméně v meziokresní konkurenci obstáli všichni na jedničku.

Jedenáctiletí – ročník 2007

Nejúspěšnější závodnicí byla Viki Kochová. V letošní nevýhodné kategorii se ji povedlo zvítězit na 100M a na poloviční trati byla stříbrná (navíc za velmi kvalitní čas 36,47s). Velmi kvalitní byla její kraulová 200ka a 50ka. Viki potřebuje zapracovat na technice, ale její potenciál slibuje zajímavé možnosti. Kája Kišová předvedla nejkvalitnější výkon na trati 400VZ a velkým překvapením byl výkon na 200Z. Káji tyto střední distance evidentně sedí. Apolenka Fuková si premiérově zaplavala 200PZ a z trenérského pohledu to byl nejlepší výkon, který předvedla. Za 3:12,46 byla šestá. Vynikající byl i její premiérový 100M (1:43,17). Adam Holanik se v letošní sezóně potýká se zdravotními problémy a tréninkovým výpadkem. Přesto odzávodil alespoň něco a u krátkých tratí zůstává nadále na úrovni svých maxim. Adamovi držíme palce k úplnému zotavení.

Dvanáctiletí – ročník 2006

V nejpočetnější skupině našich plavců se nejlépe vedlo Matějovi Saksovi a Hele Lednické, pokud jde o medailová umístění. Matěj se umístil ve všech svých disciplínách (zlato – 200P, stříbro – 100P, 100PZ, 50VZ, 200PZ, bronz – 100VZ). Bodově nejkvalitněji zaplaval svou hlavní disciplínu 100P, ovšem za nejlepšími výkony ve svém ročníku v republice výrazně zaostává a bude to chtít do mistrovství republiky ještě zapracovat. Helenka byla 4x stříbrná (50VZ, 100Z, 200Z, 400PZ) a jednou bronzová (100VZ). Největší zlepšení je patrné na 50VZ a 200Z. Pochvalu je třeba dát za „disciplínu hrdinů“ 400PZ na závěr závodů. Její první pokus na této trati byl velmi dobrý, Hela se toho nebála a i mezičasy zaplavané na jednotlivých úsecích mluví o tom, že sil na závěr dne měla ještě dost.

Obrovskou pochvalu je třeba udělit Adélce Klančíkové. Na 200Z si zaslouženě vybojovala bronz. Zlepšení od posledních závodů na této trati bylo o téměř 20 sekund. I ve druhé znakové disciplíně se Adélka výrazně zlepšila. Znakové disciplíny a k nim 800VZ v současnosti patří k jejím nejlepším.

Po delším závodním výpadku se do řad našich úspěšných plavců vrátil Jirka Rjaba. A hned navázal na své úspěchy z dřívějších let. Své schopnosti zúročil na 100M, za čas 1:30,68 vybojoval stříbro. Ohromné zlepšení měl na 200VZ, za 2:45,21 bral bronz. I 50VZ a 100VZ zaplaval velmi kvalitně. Jirka trénuje výrazně méně než ostatní, přesto je na úrovni nejlepších našich plavců. Patří mezi největší překvapení a pochvala na druhou mu náleží zcela právem.

Honza Šotola také letos zabojoval. Jeho tréninkové úsilí znamenalo úspěch na trati 100M i 200M a vybojoval jedno druhé a jedno třetí místo. Honza se výrazně zlepšil i na krátkých kraulových tratích. Motýlek mu ovšem zatím sedí nejlépe.

Gabka Blažková zaplavala očekávaně dobře své kraulové tratě. Velkým překvapením byl ovšem výkon na 100M, který plavala premiérově a hned dosáhla na bronz. Gabka má sice velmi netradiční techniku, ovšem čas 1:32,91 se jeví jako dobrý start.

Alenka Chlopčíková sice trénuje o něco méně než ostatní, výkonnostně pomalu roste a na náročné trati 200P skončila na nepopulárním čtvrtém místě. Ája má krásnou techniku i dynamiku a cit pro prsařské disciplíny. Více tréninkových hodin by udělalo divy.

Na závodní bloky se vrátil po delší době i Adam Koch. Jeho výkony jsou skvělé. Kraulové disciplíny zvládl fantasticky a na 50VZ i 100VZ se už jeho výkony dají srovnat s nejlepšími a umístění to také potvrzují. Adamovi náleží velká pochvala za obrovský kus práce, který odvedl sám se sebou. Stává se z něj sebevědomý plavec, který teprve ukáže, co v něm je.

Absolutním benjamínem na závodech byla Eliška Horňáčková. Zkusila si, jaké je závodit a teprve získala první zkušenosti se závodním startovním blokem. Věříme, že ji to dá impuls do dalšího snažení.

Třináctiletí – ročník 2005

Všichni si zaslouží pochvalu za snahu a zodpovědnost při dvoufázovém tréninku. Letos se 13letí velmi snaží, cíle jsou jasné – kvalifikace na Mistrovství republiky v Plzni v co největším počtu. V tomto věku je už růst výkonnosti pozvolný, proto se procenta zlepšení nepohybují tak vysoko jako u mladších plavců.

Adam Andrle – již dlouho čekáme na fyzický růst, Adam je nejmenší ze všech, což je pro kluka psychicky náročné. Naše tréninkové snažení přece jen dospělo k posunu. Adam se zlepšil na všech 200metrových tratích. Nejvíce na 200Z (2:51,23) a 200PZ (2:52,73). Právě polohovka je nejkvalitnější, což byl tréninkový cíl. K tomu přidal Adam čtyři stříbrné příčky (100P, 200PZ, 200Z a 200P)

Lucie Blahutová – zdravotní komplikace Lucku omezily v tréninku, přesto se dokázala na svých důležitých tratích zlepšit. 100P i 200P ji vynesla druhé příčky. Lucie zaslouží ocenit za přístup a snahu. Za zvládnutí všech nástrah, které ji komplikují závodění od mala. Vůle a schopnost soustředit se na důležité jsou Lucčinou silnou stránkou.

Veronika Fránková – zlepšení ve všech disciplínách, nevyšel jenom 100M. Výrazný posun Verča zvládla na 200PZ (2:59,54). Tréninky zaměřené na všestranný rozvoj a pocit vody se na střední polohové disciplíně projevili u všech. Verča ještě zapracuje na sebevědomí a bojovnosti a bude to skvělé.

Kateřina Fuková – medaile si odvezla ze sedmi z osmi startů, jen na 100Z skončila čtvrtá. Suverénně zvítězila ve všech svých kraulových tratích a opět posunula hodnoty svých maxim. Nejhodnotnější posun byl na 200VZ, čím splnila stanovený cíl a dostala se na čas 2:20,57. Dalším cílem bylo zlepšení na 100VZ i ten se povedl a její nové maximum má hodnotu 1:03,24. Věříme, že se ji do konce sezony povede pokořit i vytyčený cíl – čas 1:03. Mimořádnou pochvalu si Kačka zaslouží za 200PZ (2:42,61). Zlepšení o 7 sekund je motivující pro ni i trenéry.

Martin Polach – velká pochvala za 200VZ, opět zlepšení i na 100M (1:17,88). Ovšem Martin má nyní na víc, rychlý sled v programu mu neseděl a Martin neměl plné soustředění. 200PZ byla taky vynikající, vzhledem k nesoustředěným výkonům ale Martina může mrzet diskvalifikace kvůli dohmatu u prsou. 30 sekundová hranice na 50VZ zatím zůstává nepokořena, opět z důvodu špatné koncentrace a chyby na obrátce. Martin za poslední rok velmi vyspěl, naučil se pracovitosti. Když zvládne i hlavu, postoupí významně dál. Vynikající výkon zaplaval v páteční štafetě, 50M za 32,91. I to svědčí o tom, že Martin má na víc.

Míša Tůmová – nejlépe jí vyšla 200VZ (2:30,61), moc dobře zaplavaná i 400VZ (5:26,63). Z obou si odvezla cenné umístění (3. a 2. místo). Miška je v podobné situaci jako Adam Andrle, proto je každé zlepšení vynikající. Nevyšla jen 100VZ, na kterou už nezbyla síla.

Mezi 2005 byla i úplná závodní novicka Klára Maskalová, která plavala náročné disciplíny a to bez předešlých závodních zkušeností. Dobře se poprala s každou a 100M jí vyšel velmi dobře. Jakub Vavřina sice nováčkem na závodech není, ale plave především pro vlastní cíle. Ve všech svých disciplínách se proti podzimu zlepšil, takže může být spokojen on i trenéři.

Nejstarší – ročníky 2004 a 2002

Vendy Janáčková byla nejstarší závodnicí mezi děvčaty. Vzhledem k nedostatku času, kvůli studiu na gymnáziu, trénuje přibližně polovinu toho, co ostatní. I tak si drží závodní kvalitu. Většinu očekávaných výkonů zvládla. Nejlépe se to povedlo na 200PZ (2:51,05).

Šárka Tobolová si výrazně polepšila 100P (1:33,73) a obě kraulové tratě. Šárka vždy plavala jen znakové disciplíny a ty jí teď nevyšly tak, jak by chtěla.

Toník Vika si polepšil ve všem, nejlepší ovšem byla 200VZ a 100Z. Toník má speciální přístup k tréninku i závodům, jeho zlepšení nás těší, zároveň však víme, že stačí trochu více chtít a šlo by to ještě lépe.

Všechny výsledky a statistiky si můžete přečíst v sekci Termínovka/Výsledky.

Seriál kvalifikačních závodů pokračuje, první díl se nám vydařil, snad to půjde dobře i v dalších dějstvích. Děkujeme všem účastníkům MOPŽ za předvedené výkony a těšíme se na další setkání na trénincích a na závodech.